مشاوره واردات کالا

برای واردات کالا چه باید کرد؟

واردات کالا اگرچه از سود خوبی برخودار بوده، اما معمولا دارای مراحل، فرایندها و نکات ریز و درشت زیادی است. همین موضوع اهمیت آموزش واردات را گوشزد می‌کند که ما در این مقاله سعی می‌کنیم به مهم‌ترین نکات و مراحل واردات کالا به زبان ساده اشاره کنیم.

برای واردات کالا چه باید کرد؟
آموزش واردات کالا را از کجا شروع کنیم؟
تجارت همواره به عنوان یکی از راه‌های اصلی برای کسب سود در تمام جوامع مطرح بوده است. صادرات و واردات دو بال اصلی تجارت را تشکیل می‌دهند که انجام هر کدام از آنها در کشورمان مستلزم طی کردن فرایندهای خاص خود است.

معمولا سیاست‌گذاران تجاری هر ساله نیازهای کشور را مشخص می‌‌کنند و سپس با استفاده از اعمال برخی سیاست‌ها از قبیل تعرفه‌گذاری، نیازهای وارداتی کشور را مشخص می‌کنند.

تجار، بازرگانان و شرکت‌های مختلف با استفاده از توان و پتانسیلی که در اختیار دارند برای واردات کالا اقدام می‌کنند و در ادامه آن را در کشور عرضه می‌کنند.

این کار شاید در ظاهر کار آسانی به نظر برسد، اما در عرصه عمل پیچیدگی‌های زیادی دارد. بخشی از فرایندهای مراحل واردات کالا در داخل کشور و بخش دیگر آن در خارج از کشور صورت می‌گیرد.

یک واردکننده کالا باید با بسیاری از امور از قبیل تجارت و بانکداری بین‌الملل، حمل‌ونقل بین‌المل، ترخیص کالا و امور گمرکی، نحوه تخصیص ارز و بسیاری نکات دیگر آشنایی کامل داشته باشد.

مجموعه این دلایل اهمیت آموزش ترخیص و واردات کالا را به ما گوشزد می‌کند. برای شروع ابتدا به موضوع قوانین واردات کالا و سپس به مراحل واردات کالا به زبان ساده اشاره خواهیم کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

1: ابتدا با قوانین واردات کالا آشنا شوید
تجارت و امور بازرگانی نیاز مبرم به کسب اطلاع از قوانین دارد. خصوصا آنکه قوانین و مقررات این حوزه متناسب با نیازهای روز و با توجه به اتفاقات مختلف بروزرسانی می‌شود. برخی از قوانین به صورت قوانین پایه بوده و برخی دیگر شامل آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌‍‌های اجرایی است.

اطلاع از قوانین کمک زیادی به یادگیری مراحل واردات کالا خواهد کرد. یک واردکننده هم باید نسبت به قوانین کلی و پایه‌ای آشنایی داشته باشد و هم به تغییرات در مقررات جزئی تسلط داشته باشد.

مشورت کنید: مشاوره حضوری، تلفنی و آنلاین واردات و صادرات
در ادامه به مهم‌ترین قوانین واردات کالا اشاره می‌کنیم:

1: قانون مقررات صادرات و واردات: قانون مقررات صادرات واردات یکی از اصلی‌ترین قوانین پایه‌ای مربوط به تجارت بوده که در سال 1372 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

مطالعه این قانون برای تمام فعالان حوزه تجارت الزامی بوده که شامل 24 ماده مختلف است. اگرچه رعایت این قانون اهمیت زیادی دارد، اما همانند سایر قوانین تصویبی دیگر بیشتر به بیان کلیات و خط‌ قرمزهای کلی پرداخته است.

2: آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات: آیین‌نامه قانون مقررات صادرات واردات در راستای قانون فوق و در سال 73 توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده است.

آیین‌نامه مذکور در 46 ماده تنظیم شده و دارای نکات اجرایی مختلفی در خصوص مراحل واردات کالا یا صادرات آن است. از همین رو مطالعه آن جهت آشنایی با مقررات واردات کالا بسیار مفید خواهد بود.

3: قانون و آیین‌نامه امور گمرکی: قانون امور گمرکی نیز در سال 1390 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که حاوی نکات ارزشمندی در خصوص ترخیص کالا و فرایندهای گمرکی است. آیین‌نامه این قانون نیز تجار و بازرگانان را بیشتر با قوانین واردات کالا آشنا خواهد کرد.

4: کتاب مقررات صادرات و واردت: این کتاب حاوی نکات اجرایی بسیار زیادی در خصوص وادرات و صادرات کالاهای مختلف و تعرفه‌های مرتبط با آنها است.

کتاب مذکور هر ساله بروزرسانی شده و توسط سازمان توسعه تجارت منتشر می‌شود. نسخه الکترونیکی آن از طریق سایت سازمان توسعه تجارت در دسترس خواهد بود.

5: بخشنامه‌های اجرایی: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی جزء مهم‌ترین قوانین واردات کالا محسوب می‌شوند که شما را با جزئی‌ترین و بروزترین مقررات این حوزه آشنا می‌کند. برای اطلاع از این بخشنامه‌ها باید به صورت روزانه اخبار و اطلاعات مربوط به تجارت و واردات کالاهای مختلف را بررسی کنید.

ما به مهم‌ترین مقررات و قوانین واردات کالا اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که قوانین متعدد دیگری در این خصوص در زمینه‌های حمل‌ونقل، تخصیص ارز، ثبت سفارش و حوزه‌های دیگر وجود دارد.

مطالعه بیشتر: چگونه واردات عرصه صادرات شویم؟
2: مراحل واردات کالا به زبان ساده را یاد بگیرید
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد تازه‌کار در این حوزه، آشنایی با نحوه واردات کالا یا مراحل واردات کالا به زبان ساده است. آشنایی قبلی با این مراحل باعث می‌شود تا تجار و بازرگانان با دید بهتری برای واردات اقدام کنند.

در ادامه به مهم‌ترین فرایندها در این خصوص اشاره می‌کنیم:

اخذ کارت بازرگانی
کارت بازرگانی اولین گام از مراحل واردات و صادرات کالا به شمار می‌رود. بنابراین تجار تازه‌‌کار نیاز است قبل از هر اقدامی برای گرفتن این کارت اقدام کنند.

در غیر اینصورت نمی‌توانند اقدام به تجارت کنند. البته داشتن این کارت مزایای دیگری غیر از انجام صادرات و واردات نیز دارد. صدور کارت بازرگانی از طریق وزارت صمت و اتاق بازرگانی صورت می‌گیرد.

کارت مذکور دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام یک سری ویژگی‌ها دارند. از انواع مختلف آن می‌توان به کارت تجاری، موردی، صنعتی، خدماتی و برخی موارد دیگر اشاره کرد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

این کارت همچنین از یک جنبه دیگر به دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم‌بندی می‌شود. چنانچه تاکنون کارت بازرگانی ندارید، هر چه سریع‌تر برای اخذ آن اقدام کنید.

ما در مطلب زیر به چیستی این کارت، ویژگی‌ها و مراحل دریافت آن به صورت جزئی اشاره کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: مراحل، شرایط و مزایای اخذ کارت بازرگانی چگونه است؟
انتخاب حوزه فعالیت
بعد از اخذ کارت بازرگانی نوبت آن است که زمینه و حوزه‌ فعالیت خود در واردات کالا را مشخص کنید. زمینه و حوزه فعالیت می‌تواند به چند صورت انتخاب شود.

برخی تمایل دارند تا با یک کشور خاص فعالیت داشته باشند. ممکن است برخی از افراد با یک کشور آشنایی خوبی داشته باشند یا بنا به هر دلیل تمایل داشته باشند که صرفا با آن کشور کار کنند.

این دسته از افراد معمولا به علت ارتباطاتی که در آن کشور دارند، اقدام به واردات انواع مختلف کالا از آنجا می‌کنند.

این در حالی است که برخی از افراد دیگر، صرفا در خصوص واردات یک محصول خاص از نقاط مختلف جهان فعالیت دارند. اینکه به چه صورت حوزه فعالیت را انتخاب کنیم، به سابقه فعالیت در گذشته و پتانسیل ما بستگی دارد.

با این حال، انتخاب یک یا چند حوزه مشخص بسیار بهتر از آن است که فرد واردکننده در حوزه‌های متعدد و به صورت پراکنده فعالیت کند.

آشنایی با قوانین و مقررات روز
یکی دیگر از فرایندها و مراحل واردات کالا، آشنایی با قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و نکات مختلف در حوزه فعالیت خود است. یک واردکننده باید به صورت روزانه اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه فعالیت خود را رصد کند.

چرا که ممکن است برای مدتی واردات یک کالای خاص ممنوع شود یا آنکه تعرفه واردات آن کالا کم و زیاد شود. گاهی اوقات نیز امکان دارد تجارت با یک کشور خاص مشمول محدودیت‌ها یا حتی برخی مشوق‌ها قرار بگیرد که باید از آنها اطلاع پیدا کرد.

بعد از انتخاب کشور و کالای مورد نظر و کسب اطلاع از مقررات و تعرفه‌های مربوط به واردات آن کالا، اکنون نوبت آن است تا کم‌کم فرایندهای اجرایی و عملیاتی واردات آن را انجام دهید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مطالعه بیشتر: آنچه از قوانین صادراتی باید بدانیم
انتخاب کشور و کالای وارداتی
بعد از طی کردن مراحل فوق، اکنون نوبت آن است که آستین‌ها را بالا زده و با مشتریان مختلف در کشور یا کشورهای مختلف وارد مذاکره شوید. برای این کار نیاز به تسلط به زبان کشور مورد نظر و تا حدودی آشنایی به قوانین و مقررات تجاری آن کشور دارید.

در این مرحله بهتر است با چندین فروشنده مختلف وارد مذاکره شوید. قیمت کالاها را بررسی و نمونه آنها را به لحاظ کیفیت ببینید.

علاوه بر قیمت و کیفیت در این مرحله نیاز به بررسی مشخصات فنی کالا، مشخص کردن تعداد کالا و نوع آن دارید. در نهایت در این مرحله باید بتوانید با یکی از فروشندگان آن کالا به توافق برسید.

واردات کالا به زبان ساده
مراحل واردات کالا به زبان ساده

درخواست ارسال پیش‌فاکتور یا پرفرما
بعد از آنکه در مرحله قبل به توافقات اولیه در خصوص خرید کالا رسیدید، اکنون باید از فروشنده کالا درخواست ارسال پیش‌فاکتور کنید.

پرفرما یا پیش‌فاکتور یکی از فرایندهای مهم مراحل واردات کالا به شمار می‌رود که بعدها از آن جهت ثبت سفارش نیز استفاده می‌شود.

پیش‌فاکتور سندی است که توسط فروشنده برای خریدار ارسال می‌شود و در آن در مورد مشخصات کامل کالا توضیح داده شده است.

از جمله اطلاعات مختلفی که در این سند باید ذکر گردد می‌توان به قیمت، کرایه، وزن، تعداد، نوع ارز معامله کالا، کشور مبدا و مقصد، اطلاعات و مشخصات فروشنده و خریدار و برخی اطلاعات دیگر اشاره کرد.

نکته مهم پیش‌فاکتور آن است که شما به عنوان واردکننده باید بعدها براساس استناد به همین سند درخواست ثبت سفارش بدهید. به همین دلیل باید همراه با اطلاعات دقیق و کامل باشد. در غیر اینصورت به مشکل برخواهید خورد.

ثبت سفارش
در ادامه مراحل واردات کالا به زبان ساده به انجام ثبت سفارش می‌رسیم. در این مرحله واردکننده باید به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت مراجعه و درخواست خود را جهت واردات کالای مذکور ارائه دهد. به نوعی فرد واردکننده باید نظر کارشناسان وزارت صمت را جهت واردات کالا جلب کند.

ممکن است برخی از کالاها دارای ممنوعیت واردات باشند که باید در مراحل قبل در این خصوص تحقیق کافی کرده باشید. برای انجام ثبت سفارش باید به سامانه جامع تجارت به آدرس اینترنتی ntsw.ir مراجعه کنید و مراحل ثبت سفارش را انجام دهید.

ثبت سفارش کالاهای مختلف دارای مراحل خاص خود بوده و معمولا با یکدیگر تفاوت دارند. لازم به ذکر است گاهی اوقات جهت واردات یک کالای خاص نیاز است علاوه بر مجوز وزارت صمت از سایر دستگاه‌های مرتبط دیگر نیز مجوزهای لازم را اخذ کنید.

تخصیص ارز و پرداخت بین‌المللی
در مراحل قبل توضیح دادیم که واردکننده و فروشنده کالا در خصوص ارز مورد مبادله با یکدیگر به توافق خواهند رسید. در این مرحله نیاز است تا واردکننده اقدام به تهیه ارز کند.

تهیه ارز معمولا به چندین طرق مختلف صورت می‌گیرد. معمولا دولت به برخی از کالاهای اساسی ارز ترجیحی یا ارز دولتی اختصاص می‌دهد. این گروه از کالاها بیشتر مواد غذایی و خوراکی هستند.

در چند سال اخیر و به دنبال بحران ارزی، دولت سامانه‌ای را برای تخصیص ارز به نام سامانه نیما طراحی کرد که واردکنندگان از آنجا می‌توانند برای سایر کالاها ارز تهیه کنند. ضمن آنکه تهیه ارز طرق مختلف دیگر مانند صرافی و بانک‌ها نیز صورت می‌گیرد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

اما پرداخت بین‌الملل نیز معمولا به چندین طرق مختلف صورت می‌گیرد که تجار ایرانی به علت تحریم‌ها با برخی مشکلات در این خصوص روبرو هستند.

برات، اعتبار اسنادی و پیش‌پرداخت از روش‌های مرسوم پرداخت بین‌المللی هستند. جهت کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می‌توانید از مشاوره واردات استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: نقل و انتقال ارزی در تجارت چگونه است؟
حمل و نقل و بیمه کالا
حمل‌ونقل کالا از مهم‌ترین مراحل واردات کالا و به طور کل فعالیت تجاری و بازرگانی محسوب می‌شود. این کار به روش‌های مختلفی از قبیل حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی صورت می‌گیرد که باید بسته به مبدا کالا و توافق با فروشنده یکی را انتخاب کنید.

فروشنده و خریدار انتخاب رروش حمل‌ونقل کالا را با استفاده از قواعد بین‌المللی اینکوترمز انجام می‌دهند. این قواعد دارای حالت‌های مختلفی بوده که در هر کدام از آنها ریسک خریدار و فروشنده متفاوت است.

در این مرحله نیاز است که فرد تسلط بالایی نسبت به قواعد بین‌المللی اینکوترمز داشته باشد تا براساس شرایط خود بهترین روش را انتخاب کند.

ضمن آنکه معمولا نیاز است با یک شرکت بیمه در خصوص بیمه کردن کالای مورد نظر نیز به توافق رسید که مستلزم پرداخت هزینه بیمه است.

ترخیص کالا از گمرک
بعد از انجام مراحل قبل، کالای مورد نظر به گمرک مقصد خواهد رسید و اکنون واردکننده باید آن را ترخیص کند. ترخیص کالا یکی از اقدامات مهم در مراحل واردات کالا به شمار می‌رود که نیاز دارد فرد با قوانین واردات کالا نیز آشنا باشد.

مطالعه بیشتر: ترخیص کالا و رویه‌های گمرکی چگونه است؟
در این مرحله واردکننده باید اسناد و مدارک مربوط به کالای مورد نظر را به گمرک ارائه دهد و بعد از طی مراحلی و پرداخت برخی از هزینه‌ها آن را دریافت کند. معمولا بسیاری از واردکنندگان در این مرحله به مشکل برخواهند خورد. بنابراین ناگزیر از مشاوره واردات استفاده می‌کنند.

ما در این مقاله به قوانین واردات کالا و مراحل واردات کالا به زبان ساده و نکات مربوطه به آن اشاره کردیم. اما انجام این مراحل در عمل ممکن است با پیچیدگی‌هایی همراه باشد که در این خصوص می‌توانید از مشاوران خبره ما در امر تجارت و بازرگانی کمک بگیرید.

مشاوران مرتبط
مهندس زهابی
مشاور امور گمرکی
مهندس زهابی با بیش از ۳۰ سال سابقه در امور بازرگانی و تجارت، مدرس و مشاور در زمینه واردات و صادرات کالا، تخصیص ارزر، ثبت سفارش و سایر زمینه‌های مرتبط.

مشاور و متخصص صادرات به بازار کشورهای روس زبان
احسان زارع قشلاقی، مشاور صادرات به روسیه و کشورهای اوراسیا، متخصص در زمینه نحوه صادرات محصولات مختلف به کشورهای سی‌آی‌اس و اخذ مجوزهای لازم

مشاور بازاریابی صادراتی در کشورهای، عمان ، قطر، افغانستان
سجاد غفاریان جم مشاور تجارت بین‌الملل، مسلط به انجام فرایندهای صادرات و واردات، مسلط به تجارت با افغانستان، چین و امارات

برای صادرات به عراق چه باید کرد؟
برای صادرات به عراق چه باید کرد؟
صادرات به عراق معمولا از سود خوبی در اکثر زمینه‌ها برخوردار است، اما شرایط خاص این کشور ایجاب می‌کند که قدم‌ها را با احتیاط برداشت.

برای واردات از چین چه باید کرد؟
برای واردات از چین چه باید کرد؟
حجم بالای تجارت دو کشور در کنار رابطه پایدار سیاسی و اقتصادی؛ باعث شده تا واردات از چین در سالیان اخیر از جذابیت زیادی برای تجار و فعالان اقتصادی ایران برخوردار باشد.

چگونه به قطر صادرات کنیم؟
چگونه به قطر صادرات کنیم؟
صادرات به قطر، در زمینه‌های مختلف محصولات کشاورزی، مواد غذایی، کالاهای صنعتی و معدنی می‌تواند گزینه بسیار پربازدهی برای تجار ایرانی باشد.

صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟
صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟
همکاری‌های دوجانبه ایران و هند در بحث توسعه بندر چابهار و سایر موارد، نشان می‌دهد که در آینده نزدیک صادرات به هند افق روشن‌تری پیش رو دارد.

صادرات به قرقیزستان را از کجا شروع کنیم؟
صادرات به قرقیزستان را از کجا شروع کنیم؟
عضویت در اوراسیا باعث شده تا صادرات به قرقیزستان برای تجار ایرانی ازحاشیه سود بسیار خوبی همراه با حمایت‌های ویژه برخوردار باشد.

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟
صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟
دسترسی به آبهای آزاد، فاصله نزدیک با بنادر مهم ایرانی و ثبات اقتصادی، باعث شده تا صادرات به عمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجار ایرانی باشد.

آموزش صادرات به افغانستان را اینجا بخوانید
آموزش صادرات به افغانستان را اینجا بخوانید
اشتراکات زبانی و فرهنگی باعث شده تا صادرات ایران به افغانستان بسیار پرطرفدار باشد. اما مساله این است که چه کالایی به افغانستان صادر کنیم؟

با گام‌ها، مراحل و نحوه بازاریابی صادراتی آشنا شویم
با گام‌ها، مراحل و نحوه بازاریابی صادراتی آشنا شویم
بدون داشتن اطلاعات کافی از بازار کشور هدف، نمی‌توان چندان به موفقیت آمیز بودن صادرات دل خوش کرد. اما سوال این است که بازاریابی صادراتی را انجام دهیم و چه مراحلی را باید طی کنیم؟

روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم
روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم
یکی از اولین سوالاتی که در ذهن صادرکنندگان تازه کار ایجاد می‌شود این است که چه روش هایی برای این کار وجود داشته و مراحل صادرات کالا به چه صورت است؟

آنچه از قوانین صادراتی باید بدانیم
آنچه از قوانین صادراتی باید بدانیم
برای صادرات کالا نیاز است که صادرکنندگان و تجار با مهم‌ترین قوانین صادرات، مقررات و دستورالعمل‌های این حوزه در داخل و خارج از کشور آشنا شوند.

پرسش شما
سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر مهندس زهابی به اونها جواب بدهند

لطفا ابتدا لاگین کنید، سپس سوال خود را بپرسید
پرسش
سلام وقت بخیر
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید چگونه گروه کالایی کارت بازرگانی رو بدونم یا انتخاب کنم؟؟

جمعه 21 خرداد 00
به این پرسش پاسخ دهید
(0 پاسخ)
پرسش
سلام اگر بخوام از کشورهای خارجی ترکیه یا اروپا پارچه وارد کنم امکانش هست یا تحریمه؟ برای وارد کردن پارچه مراحلش رو میتونم خودم توی ایران انجام بدم یا باید برم به اون کشور؟ بنظرتون بهتره یه مدیر بازرگانی استخدام کنم یا خودم انجام بدم؟

پنجشنبه 13 خرداد 00
به این پرسش پاسخ دهید
(0 پاسخ)
پرسش
سلام. من حدودا ۱۵ سال است که مدیر بازرگانی بودم و برای شرکت‌های مختلف کار واردات انجام دادم. با ریزه کاریهای کار تقریبا آشنا هستم، با چینی‌ها خیلی کار کردم و مسلط به زبان انگلیسی هستم. امسال تصمیم گرفتم خودم مستقیم برای خودم کار واردات انجام بدم. سوالی که داشتم اینه که اگر خودم کارت بازرگانی نگیرم و ترخیص کار رو به عنوان کسانی دیگر معرفی کنم آیا منع قانونی داره؟

پنجشنبه 28 اسفند 99
به این پرسش پاسخ دهید
(0 پاسخ)
پرسش
سلام وقت تون بخیر
برای واردات از چین آبگرمکن گازی وارد کنم به چقدر سرمایه لازم دارم
و امکان واردات این دو قلم هست
پروسه واردات متفاوت هست

دوشنبه 25 اسفند 99
به این پرسش پاسخ دهید
(0 پاسخ)
پرسش
سلام.
بنده با یه شخصی در ترکمنستان آشنا شدم که گوگرد داره و این جا با چند شرکت مذاکره کردم و تا پونصد تن به عنوان نمونه میخان که بفرستن پاکستان و من خودم یه فرد عادی هستم شرکت هم ندارم.
حالا سوال من اینجاست که میشه اصلا این بار رو وارد کرد. چون در سرخس در پالایشگاه گاز گوگرد تولید میشه ولی کیفیت این بار ترکمن رو نداره.

دوشنبه 29 دی 99
به این پرسش پاسخ دهید
(1 پاسخ)
سجاد غفاریان جمسجاد غفاریان جم
سلام
کالایی که در کشور تولید میشه مثل گوگرد اجازه واردات نداره

چهارشنبه 15 بهمن 99
پرسش
سلام
ببخشید واردات رول پلی اتیلن ممکن هست

چهارشنبه 10 دی 99
به این پرسش پاسخ دهید
(1 پاسخ)
سجاد غفاریان جمسجاد غفاریان جم
سلام ردیف تعرفه را مشخص بفرمایید تا اعلام کنم

چهارشنبه 15 بهمن 99
پرسش
آیا در شرایط تحریم میتوانیم کالا وارد کنیم

سه شنبه 13 آبان 99
به این پرسش پاسخ دهید
(1 پاسخ)
سجاد غفاریان جمسجاد غفاریان جم
سلام بستگی به نوع کالای شما دارد

دوشنبه 26 آبان 99
پرسش
آیا وارد کنندگان فقط یک کالا وارد میکنند یا بیشتر

سه شنبه 13 آبان 99
به این پرسش پاسخ دهید
(1 پاسخ)
سجاد غفاریان جمسجاد غفاریان جم
سلام، در سه گروه کالایی بسته به نوع انتخاب شما در زمان ثبت نام کارت بازرگانی میتوانید کالا وارد کنید

دوشنبه 26 آبان 99
پرسش
سلام آیا برای عرصه واردات به پول زیادی لازم است و دولت ارز دولتی واردات موبایل و کالا‌های اساسی میدهد؟

سه شنبه 13 آبان 99
به این پرسش پاسخ دهید
(1 پاسخ)
سجاد غفاریان جمسجاد غفاریان جم
سلام، برای کالای اساسی بله دولت تامین ارز میکند برای موبایل خیر

دوشنبه 26 آبان 99
حوزه‌های مشاوره
امور حقوقی و مالکیت فکری
بازاریابی و فروش
تجارت و بازرگانی
روابط کار و تامین اجتماعی
سرمایه‌گذاری
مالیات و امور مالی
مدیریت منابع انسانی
کارآفرینی
پیوند ها
دریافت مشاوره