شناسه کالا ، کد IRC و کد GTIN چیست


شناسه کالا چیست؟

شناسه کالا، شناسه‌ای است که به مجموعه‌ای از خصوصیات کالا شامل فیلدهای توصیفی نظیر نوع، جنس، مدل، نام تجاری و نوع کاربری که در شرح تجاری کالا مؤثر است، نسبت داده شده و با ثبت فیلدهای توصیفی در سامانه شناسه کالا توسط کاربر، به عنوان زبان مشترک و عامل شناسایی کالا در زنجیره تجاری کشور شناخته می‌شود.

شناسه کالا ممکن است شناسه داخلی باشد که توسط سامانه شناسه کالا به کاربر داده می‌شود یا اینکه کد معتبر بین‌المللی مانند شناسه GTIN باشد و از آنجایی که این کد به عنوان کلیدکد شناسنامه کالاست با فراخوانی آن، اطلاعات شناسنامه کالا در اختیار فرد استعلام کننده قرار داده می‌شود.

هر شرکتی می بایست برای تمامی سایزها یا مدل های یک کالا کد IRC جداگانه ای دریافت نماید. روند کار به این صورت است که در ابتدا شرکت در قسمت ثبت کالا کد IRC مادری را ثبت کرده و سپس با درج کد GTIN و توضیحات صحیح مربوط به آن سایز یا مدل، کد IRC فرزندی دریافت نماید. در صورت عدم رویت IRC بر روی محصول، باید به موارد ذیل توجه کرد:
•    فرم ثبت کالا در سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی تکمیل و ثبت نهایی شده باشد. (مراجعه به راهنمای ثبت کالا)
•    کد GTIN در فرم ثبت کالا درج شده باشد.
•    UMDNS و درخت کالای انتخابی صحیح باشد. در درخت کالای انتخابی حتما دارای کد UMDNS باشد.
•    اطلاعات حقوقی شرکت در سامانه TTAC ثبت شده باشد و شرکت نسبت به عضویت در سامانه TTAC اقدام نموده باشد .
•    حوزه فعالیت شرکت (تجهیزات پزشکی) می بایست انتخاب شده باشد.
•    شناسه ملی سامانه TTAC و سامانه تجهیزات پزشکی یکسان باشد.

کد GTIN چیست ؟

شناسه جهانی قلم کالای تجاری (GTIN) یک شناسه بین‌المللی است که توسط سازمان جهانی GS1 ارائه شده و در بیش از 110 کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کدی یکتا با تعداد ارقام به طور معمول 8، 12، 13 یا 14 رقم است و در ایران معمولا کد 13 رقمی رایج است که با پیش شماره 626 شروع می‌شود که مشخص کننده کالا میباشد و توسط کمپانی سازنده کالا در سایت جهانی بصورت بارکد دو بعدی ثبت و سالانه شارژ می گردد و برای هر بار ترخیص نیاز به درج جداگانه نمی باشد و یک بار درج آن برای ثبت کالا کافی است. این بارکد روی محصول بسیاری از انواع کالاها وجود دارد ولی درج آن الزامی نمی باشد و در صورت درج GTIN های تکراری برای کالاهای متفاوت فقط یک کد IRC صادر خواهد شد. این کد در سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی در قسمت اضافه کردن GTIN باید درج شود و برای برچسب کالا، دریافت کدهای جداگانه برای تمامی سایزهای موجود کالا ضروری می باشد.ار زمانی نیاز به تصحیح این کد باشد، شرکت می تواند تا دو بار نسبت به تصحیح آن اقدام نماید.

کد GTIN اصلی فرآورده، به صورت بارکد میله ای بر روی جعبه آن حک شده است که شرکت های تولید داخل می بایست این شناسه را از مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران دریافت نمایند و در خصوص محصولات وارداتی، در صورتی که بر روی محصولات خود بارکد میله ای با فرمت GTIN وجود نداشته باشد باید از محل شرکت سازنده کالا استعلام شود در صورت عدم پاسخگویی شرکت خارجی، همانند شرکت های تولید داخلی باید از مرکز کدگذاری کالا در ایران نسبت به دریافت کد اقدام شود.

منظور از وجه افتراق کالا چیست ؟

وجه افتراق کالا توضیحات تفاوت کالا با کالای مشابه آن می باشد که در قسمت تصحیح GTIN شرکت متقاضی می تواند توضیحات فارسی و انگلیسی را درج نماید ، همانند مدل، سایز ، … این مشخصات برای تولید IRC فرزندی و عدم ثبت مجدد مشخصات کالا ایجاد شده است که توضیحات درج شده افتراق کالا به ازای هر GTIN به نام برچسب آن کالا اضافه شده و سپس IRC فرزندی برای آن ایجاد می گردد. نسبت به ثبت اطلاعات صحیح دقت شود زیرا فیلد افتراقی به نام برچسب کالا اضافه می گردد….